Már csak a múlt

Kialakítás:

A régi, jól bevált gyártók riasztóközpont típusai szinte kizárólagosan vezetékes technológiával kerültek kialakításra.

Az ok egyszerű volt: csak így tudták garantálni a megbízható, hosszútávú működést.

Ez a megoldás viszont egy sor kérdést vetett fel:

  • már meglévő  épületben véssünk vagy látható kábelcsatornában vezessük a kábeleket, esetleg az egérjárta padláson keresztül?
  • hogyan oldjuk meg teljes átkábelezés nélkül, ha egy érzékelőt át kell helyeznünk?
  • építkezéskor vajon vagyonvédelmi szempontból megfelelő helyre és magasságba kerül a kábel vége az érzékelőkhöz, ha nem vagyonvédelmi szerelő húzza a vezetékeket?
  • műemlékvédelmi épületekbe, vagy ahol nem esztétikus kábelezni, hogy oldjuk meg az elektronikus vagyonvédelmet?
A fenti kérdésekre válaszul az évek során a nagy márkák egyre több hibrid (vezetékes és rádiós), vagy kizárólag vezeték nélküli működési elvű riasztóközpontot kezdtek el fejleszteni.
 
Így mára ez a technológiai is megbízhatóvá, sőt a mai munkadíjakkal számolva (vésés, kábelezés, festés) kedvezőbben kialakíthatóvá vált.

Működés:

A régi típusú riasztók alapkivitelben elsősorban a „szigetüzemű”, valamint a távfelügyeleti átjelzési működésre lettek kialakítva.

Vagyis betörés, szabotázs esetén a riasztónak a helyszínen a kültéri sziréna megszólaltatásával jeleznie kell a riasztást. Ha távfelügyeletre van kötve, akkor az eseményt át kell küldenie valamilyen kommunikációs csatornán (telefon, rádió, GSM, internet) a felügyeletre is. Majd hazaérve a tulajdonos a kezelő csipogásából megtudhatja, hogy riasztás volt a rendszerben. Egy jól képzett felhasználó a kezelőről a részleteket is megtekintheti.

Már évtizedekkel ezelőtt megjelent a valós igény, hogy a felügyelet mellett, vagy éppen azt kiváltva a tulajdonos saját telefonjára érkezzen meg a riasztásjelzés. Ennek a működésnek a kialakításához számos gyártónak a kommunikátor eszközeit tudjuk csatolni a ” régi” riasztóközpontokhoz, melyről bővebben a régi riasztók korszerűsítése menüpontban olvashat.

A valódi különbség a régi és a modern riasztóközpontok funkcionalitása között a teljes távoli menedzselés lehetősége mobileszközről.

Manapság már távolról tudjuk nyitni illetve zárni a rendszert, vagy éppen vezérelhetünk a központ segítségével (kültéri villany felkapcsolása, fűtés elindítása a nyaralónkban, stb).

Természetesen a riasztásokról is valós időben értesülhetünk a telefonos app-ok segítségével, sőt ha éppen nem tartózkodunk otthon, de megtámadnak minket, akár pánikjelzést is küldhetünk az applikáción keresztül az aktuális GPS koordinátáink elküldésével együtt.

MADE BY IP TECHNIKA 2022

E-mail: szarka.szilveszter@iptechnika.hu

Social Media